Muzika

 

Duvački instrumenti


  Bas klarinet

Bas klarinet je nešto dublja varijanta klarineta. Sastoji se iz  jezička, usnika, cevi i levkastog završetka.
Veoma je masivan instrument i cev mu je skoro dva puta duža od cevi klarineta. Takođe se pravi od drveta, a usnik, završni deo, klapne, poluge i prstenovi, su od metala. Zbog veličine bas klarineta usnik i završni deo su savijeni.

Mehanizam, kao i celokupna građa instrumenta slična je kao kod klarineta, tako da klarinetistima nije teško da sviraju i ovu varijantu. Ali ima manjih promena . Pošto je za oktavu (osam tonova) dublji, notira se u bas ključu (ali može i u violinskom). Tonski opseg je od C do f2
Bas klarinet nije solo instrument, već samo koncertni. Zbog svoje tamne boje zvuka, kao i izraza dramatičnosti, najbolji je u operkoj muzici.
Primer:
Klavirski koncert, početak II stava (Aran Hačaturjan)
Karmina burana, kraj XIV stava (Karl Orf)

Istorijat:
Preteča današnjeg instrumenta sa trščanim jezičkom je indijska zurna, grčki aulos i dr. Njihovo zajedničko obeležje odražava se u srednjevekovnovnom nazivu šalmaj, što znači trska.
Bas klarinet je konstruisan krajem XVIII veka, ali je dugo građen sa pravom cevi, koja je zbog dužine bila nespretna za rukovanje. Tek polovinom XIX veka, ona je savijena (po današnjem sistemu).