Umetnost i arhitektura drevne Kine

 

piše: Sofijana Oničin Jablanov


Prvi vidovi umetnosti koje su Kinezi negovali još od najdavnijih vremena bili su slikarstvo, poezija i kaligrafija. Kaligrafija znači “lepo pisanje”. Izraz je nastao od grčkih reči kalos, što znači lep i grafeo - pisati.

Danas je širom sveta poznata i vrlo cenjena stara kineska keramika i porcelan od kojih su pravljene vaze i mnogi ukrasni predmeti. Te predmete krase živopisni prizori iz lova, slike planina, drveća, oblaka, zmajeva, tigrova, medveda...

Kineski graditelji su pre više od 2000 godina počeli da zidaju višespratne zgrade, ali one nisu bile predviđene za stanovanje, već su služile kao hramovi. Tokom niza godina isprobavali su razne materijale i pravili najrazličitije oblike, da bi konačno nastala zanimljiva i prepoznatljiva zgrada koja se naziva pagoda. Naime, krovovi pagoda su na ivicama povijeni nagore, uglovi ukošeni.

Zašto su se stari Kinezi trudili da naprave građevine tako neobičnog izgleda? Za to postoje razna tumačenja - po jednom, stari Kinezi su verovali da duhovi borave na krovu, pa su zato krajevi krova povijeni nagore da duhovi ne bi sleteli dole. Drugi misle da su krajevi povijeni nagore da bi svi zli duhovi skliznuli sa takvog krova i odbili se daleko od kuće.