ZANIMLJIVOSTI

PRIRODA

ARCHOSAURIA
vladavina reptila

Izložba je postavljena u prostoru Galerije nauke i tehnike SANU,
Đure jakšića br.2, 11000 Beograd,
Izložba je produžena do 18. februara 2008. godine


Velociraptor mongoliensis

ARCHOSAURIA je izložba koja obuhvata domene paleontologije, evolucije, biologije kao i posebnog spoja ovih nauka sa likovnom umetnošću u vidu rekonstrukcija životinja koje su poznate na osnovu fosilnih ostataka.


Eoraptor lunensis

Naziv izložbe je naziv grupe kičmenjaka koju ona prezentuje, a tu spadaju dinozauri, pterozauri, ptice, krokodili i njihovi izumrli srodnici.


foto: Ilija M. Dimitrijević

Arhozauromorfe su evoluirale tokom 250 miliona godina i naselile kopnene, vodene i vazdušne sredine, susretale se sa nekoliko velikih izumiranja, a ipak i danas obuhvataju veliki broj vrsta i čine jednu od najuspešnijih grupa kičmenjaka u istoriji Zemlje. Primer njihove raznovrsnosti je najlepši način da se sagleda kako evolucija od malih gušterolikih reptila stvara džinovske dinozaure, nežna, leteća bića i vodene grabljivice.


foto: Ilija M. Dimitrijević

Cilj izložbe je da upozna posetioce sa arhozauromorfama i da upotpuni znanje o evoluciji živog sveta oko nas, kao i da pokaže značaj paleontoloških istraživanja za razumevanje porekla i diverziteta današnjih i fosilnih organizama. U tu svrhu biće korišćeni raznovrsni eksponati među kojima će dominirati oko 20 rekonstrukcija (modela) u prirodnoj veličini, najinteresantnijih fosilnih arhozauromorfa; fosili i replike (odlivci) fosila nekih od njih; preparisani primerci recentnih krokodila, ptica i njihovih skeleta; niz fotografija, slika, skica i objašnjenja koja prate celokupnu priču o arhozauromorfama, kao i o svakom eksponatu posebno…


Longisquama insignis               foto: Ilija M. Dimitrijević

Svaki model prikazuje spoljašnji izgled životinje u razmeri 1:1, a postolja na kojima su smešteni modeli predstavljaju mali “isečak“ okruženja u kojem je životinja živela. Neki modeli (čiji ostaci potiču sa istog lokaliteta i iz istog perioda) smešteni su na zajedničko postolje (dioramu) i nalaze se u “interakciji” (grabljivac - plen na pr.).


Protoceratops andrewsi i Velociraptor mongoliensis                foto: Ilija M. Dimitrijević

Ova izložba bi trebalo da navede na razmišljanje o tome koliko malo poznajemo svet koji nas okružuje i da probudi želju za novim saznanjima.


Leaellynasaura amicagraphica                               foto: Ilija M. Dimitrijević

Stručni pokrovitelj izložbe je Smer za paleontologiju Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, dr Vesna Dimitrijević, vanredni profesor i Boban Filipović, student paleontologije, autor rekonstrukcija (modela). Izložba je pripremljena u saradnji sa Galerijom nauke i tehnike SANU i Zavodom za zaštitu prirode Srbije.


Heterodontosaurus tucki              foto: Ilija M. Dimitrijević


Pterodactylus kochi                       foto: Ilija M. Dimitrijević

Planirano je da izložba traje od 28. novembra 2007. do 3. februara 2008. godine u prostoru Galerije nauke i tehnike SANU, Đure jakšića br.2, 11000 Beograd. Zbog velikog interesovanja izložba je produžena do 18. februara 2008.
Izložbu priređuje GALERIJA NAUKE I TEHNIKE SANU.
Autor izložbe i modela Boban Filipović
Autori publikacije Srđan Marinčić, Dragana Petrović, Boban Filipović.
Stručni saradnici Vesna Dimitrijević, Srđan Marinčić.
Grafički dizajn Boban Filipović
Organizator Bojana Božić Hrelja, Srđan Marinčić
Odnosi s javnošću Dejan Masliković.
Zahvaljujemo se na pomoći: Prirodnjačkom muzeju u Beogradu, Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu, Zavičajni muzej „Paraćin“, Paraćin.
Zahvaljujemo se na finansijskoj pomoći: Ministarstvu kulture Republike Srbije, Zavodu za zaštitu prirode Srbije, Društvu za širenje naučnih saznanja „Nikola Tesla“.